Chia i mleko kokosowe

Chia i mleko kokosowe

Już od dawna chiałam przygotować szybki deser z nasion chia i mleka kokosowego, a kiedy wreszcie znalazłam przepis i kupiłam nasiona, okazało się, że nie mogę dostać mleka kokosowego – nie byle jakiego, tylko dobrego mleka kokosowego, gdzie w składzie byłby tylko kokos i woda. Wtedy skończyło się na zalaniu nasion chia zwykłym mlekiem i spróbowaniu ich w takiej postaci. No cóż … ich smak mnie raczej nie urzekł. Ale przecież to nie powód by się poddać. Zwłaszcza teraz kiedy w google wystarczyć wpisać „mleko kokosowe” i już pojawia się mnóstwo ciekawych informacji, łącznie z tymi, jak takie mleko przygotować. Tak też zrobiłam.

Wszechwiedzące google skierowało mnie do kilku stron, ale najbardziej przypadła mi do gustu http://www.agataberry.pl/domowe-mleko-kokosowe/#. Prócz przeglądu dostępnych na rynku rodzajów mleka kokosowego, był tam przepis na zdrowe domowe mleko kokosowe. W pierwszej chwili miałam wrażenie, że to bardzo skomplikowana i czasochłonna operacja. O ja niemądra…  Przepis jest szybki i banalnie prosty, a całość zajęła mi ok. 7 minut.

Do przygotowania mleka kokosowego potrzebne nam są 4 szklanki gorącej, ale nie wrzącej wody i 1 szklanka dobrej jakości wiórków kokosowych. Wiórki zalewamy w blenderze 2 szklankami wody, blendujemy ok. 3 minuty, odcedzamy np. na sitku lub przez gazę. Następnie powtarzamy czynność z odcedzonymi wiórkami. Ot i cała filozofia… Mamy mleko kokosowe zdrowe i niedrogie, a przede wszystkim ze sprawdzonego źródła. Tak więc nie bójcie się i do dzieła. Mleko możemy przechowywać w lodówce do 4 dni.

Ja swoje mleko wykorzystałam do przygotowania szybkiego deseru z owocami. Najpierw nasiona chia zalałam mlekiem kokosowym w proporcji 1 łyżeczka nasion : 6 łyżeczek mleka kokosowego. Potem wstawiłam do lodówki na ok. 2. Godz. Gdy nasiona były już odpowiednio napęczniałe położyłam na wierzch zblendowane owoce:  kiwi, brzoskwinie i truskawki. I tak na początek powstał miły dla oka i smaczny deser. Ale to na pewno nie koniec mojej przygody z chia – wszystko jeszcze przede mną.

One Reply to “Chia i mleko kokosowe”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.