To nie był dobry moment na dziecko

To nie był dobry moment na dziecko

W pierwszej ciąży czułam strach…Niby „wiedziałam skąd się biorą dzieci”, niby chciałam mieć dziecko, a mimo to byłam bardzo zaskoczona. Nie myślałam, że tak szybko zajdę w ciążę. Zwłaszcza, że pod żadnym względem to nie był dobry moment na dziecko.

Niezbyt się dogadywaliśmy, w pracy też sytuacja nie była najlepsza… był taki czas, że myślałam „dlaczego teraz” , choć patrząc na to wszystko z perspektywy myślę, że nie mogło być lepszej chwili. Mój mąż do dziś wypomina mi, że zamiast się cieszyć, kiedy dowiedziałam się,  że jestem w ciąży – płakałam. Druga ciąża, choć planowana też była dla mnie zaskoczeniem. W zasadzie udało się za pierwszym razem…co w moim przypadku (nie mam jednego jajnika) nie jest takie proste.

Cieszyłam się, choć pewnie jak każda kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży – bałam się.  Tym razem zastanawiałam się, czy pokocham drugiego dzidziusia równie mocno jak syna. Czy w moim serduszku starczy jeszcze miejsca, dla następnej osóbki. Dziś już wiem, że „miłość rośnie kiedy się ją dzieli”, a moje serce wcale nie jest podzielone na pół… jest po prostu pojemniejsze.

to-nie-byl-dobry-moment-na-dzieckoZdjęcie PICSELI z Unsplash

Dziś też wiem, że nie należy wstydzić się emocji i uczuć, które towarzyszą ciąży. Nawet tych „złych”. To normalne, że ogarnia nas strach. To normalne, że możemy czuć złość – na siebie, na dziecko, na świat. Stajemy przecież w obliczu nieznanego. Dodatkowo hormony  też robią swoje.

Ale ważne jest, żebyśmy tego nie dusiły w sobie. Żebyśmy miały kogoś, kto nas wysłucha, pocieszy, zrozumie…ale nie skrytykuje i nie będzie oceniał. Nieważne czy będzie to przyjaciółka, koleżanka, mama, babcia  czy mąż. Ważne by była to osoba, której ufamy na tyle, by się przed nią otworzyć.

 Jeśli damy sobie czas i nie zostaniemy z tym same to świat nabierze nowych barw – piękniejszych niż kiedykolwiek.

to-nie-byl-dobry-moment-na-dzieckoZdjęcie Patrick Fore z Unsplash

W końcu „dziecko zawsze pojawia się w najodpowiedniejszym momencie naszego życia”.

Nawet jeśli czasem na początku wydaje nam się, że jest inaczej.

Zdjęcie główne Austin Chan z Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.